У сьогоднішній статті я детально розгляну плюси і мінуси використання Телевізор як комп'ютерний монітор для комп'ютера. Незважаючи на зовнішню схожість сучасних моніторів і телевізорів, у них безліч внутрішніх відмінностей.
Для прийняття вірного рішення ми повинні виявити ці відмінності і на підставі отриманої інформації визначитися, чи є сенс використовувати замість комп'ютерного монітора ТВ.
Щоб точно визначитися в можливості або неможливості застосування телевізора як монітора для ПК, ми повинні порівняти ці два пристрої за певними параметрами

1.Зручність використання;
2.Тип екрану
3.Параметри видимій області;
4.Тип підключення до комп'ютера.

Тепер про все докладно і по порядку.

Що зручніше, монітор або телевізор
Я не дарма першим пунктом поставив зручність використання, так як для багатьох це стане визначальним фактором при виборі того або іншого пристрою в якості комп'ютерного екрану і читати статтю далі буде не потрібно. Відразу скажу, що звичайні монітори набагато зручніше використовувати, ніж телевізори.
У ТВ немає регулювання висоти і кута нахилу, як у більшості моніторів, що створює певні незручності при розміщенні на столі. Якщо використовувати кріплення телевізора на кронштейні, то цього недоліку можна уникнути, але треба виділити досить багато місця, що дозволити собі можуть не всі;
ТВ значно більше за габаритами і вагою, ніж монітори, що теж висуває певні вимоги до його розташуванню.
При правильному положенні, що сидить біля монітора людина повинна перебувати на відстані 50см. При таких умовах зручність використання моніторів, так само, як і телевізорів замість моніторів з діагоналлю більше 27 дюймів ставати не комфортним через неможливість охопити поглядом весь екран відразу. При роботі з безліччю дрібних елементів, скачки погляду з одного місце екрану в інше викликають дуже швидке стомлення, що серйозно позначається на працездатності.
Оптимально зручним, в плані видимій області я вважаю дисплеї з діагоналлю 26 або 27 дюймів з роздільною здатністю від 1920 × 1080 до 2560 × 1440. Недарма один з кращих комп'ютерних моніторів від Apple - 27 дюймовий.


Визначаємося з типом екрану
Технологій виготовлення екранів ТВ на сьогоднішній день основних всього дві. На основі матриць на рідких кристалах і плазмових панелей. Від останньої швидше за все скоро відмовляться (якщо не буде ніяких проривних технологій), так як за всіма параметрами, кремі передачі кольору зображення (особливо чорного) вона поступається ЖК. Застосування плазмового телевізора як монітора комп'ютера вкрай не раджу, так як на них
розширення екрана значно нижче, ніж у побратимів з ЖК-матрицями. Можливо тільки для перегляду відеоматеріалів.
Застарілі або специфічні типи екранів (ЕПТ, Проектор, плаский телевізор) я розглядати в рамках даної статті не буду. Так само почали з'являтися у продажу лазерні телевізори, але вони дуже дорогі, і ще не до кінця вивчений вплив такого способу формування зображення на здоров'я людини.
Плазму ми відразу відсіяли, як негідний варіант. В результаті у нас залишилася тільки технологія на рідких кристалах. Хоча технологія одна, але самі підходи, способи і матеріали відрізняються, що і створює таке розмаїття технічних характеристик різних пристроїв. З типом екрану ми визначилися, тепер перейдемо до детального вивчення його характеристик, які сильно впливають на можливість зробити телевізор монітором ПК.
Параметри видимої області екрану
1.Розмір екрану (діагональ);
2.Розшиерння;
3.Розмір пікселя;
4.Час відгуку пікселів;
5.Частота оновлення екрану;
6.Глибина кольору;
7.Кут огляду.
Розмір екрану або діагональ - це безсумнівний плюс на користь підключення телевізорів як моніторів ПК. У переважній більшості випадків питання про використання ТВ як монітора комп'ютера виникає якраз через це
й параметр.
Якщо для комп'ютерних моніторів діагональ 32 дюйми максимальна, то для телевізорів це дуже мало. Найпопулярніші моделі телевізорів починаються з 42 дюймів і до 50. Причому попит на всі великі діагоналі зростає.
ЖК-телевізори, які можна порівняти по діагоналі з моніторами, завжди поступаються останнім в якості. Зазвичай у них нижче дозвіл екрана і якість матриці. Тому, якщо перед Вами стоїть вибір взяти телевізор замість монітора з діагоналлю порівнянної з комп'ютерними моніторами, то відповідь однозначно негативний. Будь-який, навіть самий дешевий монітор такого розміру буде на порядок краще телевізора.
Підключення до комп'ютера 3D, full hd телевізора або просто ТВ з великою діагоналлю, ніж у монітора має як позитивні сторони, так і недоліки.
До плюсів можна віднести:
Великий розмір екрану і адаптація налаштувань саме до перегляду відео, дозволяє набагато більш комфортно переглядати фільми, фотографії і т.п. матеріали;
Якщо в квартирі або кімнаті недостатньо місця для розміщення повноцінного комп'ютера з монітором, підключення телевізора буде непоганим рішенням, причому приєднавши антену можна переглядати телевізійні канали. Перемикання між режимами монітора і комп'ютера робиться за дві секунди за допомогою пульта.
Мінуси:
Перший час складно звикнути до такого розміру екрану. Доводиться дивитися в один кут екрану, потім в іншу. З часом звикаєш, але припадати підбирати відстань, на якому ставати зручно працювати;
При одному і тому ж
розширенні монітора і телевізора, але при різних діагоналях у останнього розмір пікселя в середньому буде завжди майже в два рази більше, що при перегляді з близької відстані буде дуже помітно (в зображенні з'явитися зернистість). Щоб при таких великих діагоналях піксель був такий же маленький, як і у комп'ютерного монітора, можна використовувати телевізор 4K. Розшиерня починається від 3840 × 2160 (Ultra HD). Але тут є невеликий момент. Щоб комп'ютер тягнув таке розшиерння потрібно досить потужна відеокарта, не дешева, та й самі ТВ значно дорожче звичайних.
Наступний недолік, який заважає замінити комп'ютерний монітор телевізором - Input Lag. Це така технічна особливість, при якій електроніка має деяку затримку при обробці сигналу, що надходить від миші або клавіатури. Багато хто плутає цю особливість з часом відгуку пікселя, але це не так.


На фізичному рівні це сильно помітно по рухах миші на екрані. Якщо на комп'ютерному моніторі при русі миші курсор миттєво повторює ваші дії, то на ТБ це відбувається з досить помітною затримкою, що створює дискомфорт. Створюється враження, що курсор плаває.
Вимірюється дана неприємність в ms (мілісекунда). Особливо сильно Input Lag позначиться на охочих пограти в комп'ютерні та онлайн ігри на великому ТБ (а для чого ж ще він нам потрібен :)). Для комфортної гри цей показник повинен бути не більше 40 ms. На багатьох сучасних телевізорах він більше. Кращі значення, про які я знаю досягнуті на ТБ фірми SONY Input Lag становить не більше 14-16ms, але не на всіх моделях).
Тому, при виборі ТВ для ігор під комп'ютер, звертайте на цей параметр більше уваги - інше другорядне. Власникам же ігрових приставок про це не варто турбуватися, так як творцями ігор цей момент передбачений і непомітний.
Час відгуку пікселя, на сучасному етапі розвитку, не грає скільки-небудь істотної ролі при виборі. Середнє значення для ТВ і монітора = 5-8ms, абсолютно не помітно.
Частота оновлення екрану так само не є критичною. На моніторах, це мінімум 60 Гц, чого цілком достатньо для динамічних ігор, і тим більше перегляду фільмів. Майже на всіх моделях телевізорів встановлюють різні технології для поліпшення цього параметра. Звичайний 100 Гц телевізор з їх допомогою видає просто відмінну картинку в відео, але як позначаться ці можливості при підключенні до комп'ютера, можна буде перевірити лише на практиці.
Глибина кольору і кути огляду в сучасних ЖК-матриць ідентичні. І якщо над поліпшенням охоплення колірної гами ще ведуться роботи, то кути огляду досягли межі (особливо на IPS-матрицях) і перегляд з різних кутів не приводить до втрати кольоровості і спотворень.
У всіх сучасних телевізорів дуже висока яскравість і контрастність. При використанні ТВ замість монітора це
є мінусом, так як при високих значеннях цих параметрів дуже швидко втомлюються очі. У багатьох моделях можна відрегулювати цей параметр до прийнятних значень, але з можливостями комп'ютерних моніторів телевізорів далеко.
Інтерфейс підключення ТВ до ПК
Наостанок хочу сказати, що підключити телевізор до комп'ютера можна дуже легко, якщо відеокарта оснащена роз'ємом HDMI. Такий роз'єм у всіх сучасних ТВ. Вам знадобиться кабель HDMI-HDMI, який є в кожному комп'ютерному магазині. Так само на більшості ТБ є застарілий роз'єм VGA, за якими теж можна підключити телевізор до комп'ютера або ноутбука. Його мінус, це якість зображення буде гірше, ніж по HDMI і неможливість передачі звуку. Вибір за вами.


Висновок
Використання в якості монітора, без сумніву, можна. Він відмінно себе проявить при перегляді різної відеоінформації, якщо трохи збільшити бюджет, то цілком комфортно можна грати в комп'ютерні та онлайн ігри.
У загальному і цілому, його основна перевага (великий розмір) одночасно є і мінусом. Залежно від розміру, доведеться і збільшувати відстань до екрану. Це відразу позначиться на зручності, так як потрібно більше місця.
Клавіатура і миша мають кінцеву довжину проводу (врятує заміна на бездротові пристрої).
Як тимчасовий захід, можна використовувати старий телевізор замість монітора, але тільки на короткий термін. Наприклад, вийшов з ладу комп'ютерний монітор, а грошей на покупку поки немає. Пару тижнів посидіти цілком можна, але зір я думаю важливіше, ніж економія на якісному дисплеї для комп'ютера.
На стандартних телевізорах, пікселі практично в 2 рази більше за розміром, ніж на моніторі, що проявляється в зернистого вигляду. Якщо ми хочемо від цього позбутися, тоді доведеться купувати телик з
розширенням в 4K, а це цінник на момент написання статті близько 20 тис.грн за 43 дюймову модель, що мінімум в 2 рази вище звичайного + додаємо апгрейд відеокарти, та й усього компа, так як тягнути таке розшиерння потужність потрібна серйозна.
Як завжди, в нашому житті, дуже часто все впирається у фінансові можливості. Якщо є фінанси і бажання, то можна зібрати робоче місце за комп'ютером використовуючи телевізор. Буде потрібно трохи часу на звикання до такого екрану і все.