Технологія RAID дозволяє об'єднати кілька HDD або SSD для багаторазового підвищення їх швидкості або автоматичного резервного копіювання, що зводить ризик втрати важливих даних користувача практично до нуля. Для RAID-масиву потрібно як мінімум два накопичувача, бажано (хоча не обов'язково) однакових, але в цьому випадку доведеться вибирати між швидкістю і надійністю. А ось при наявності хоча б чотирьох дисків вже можна зробити одночасно швидкий і відмовостійкий масив. Ми ж докладно розповімо, як створити програмний або апаратний RAID.

Вивчаємо теорію

RAID (Redundant Array of Independent Disks) - це віртуальний масив з декількох фізичних дисків, який операційна система бачить як єдиний дисковий розділ. Дана технологія найчастіше застосовується в NAS-серверах - готових сховищах даних для швидкого доступу до них різними користувачами в рамках локальної мережі або через інтернет. Втім, ніщо не заважає перетворити в NAS звичайний ПК.

Існує добрий десяток різновидів RAID-масивів, але ми розглянемо тільки найпоширеніші і відповідні середньостатистичному користувачеві:

RAID 0 - підвищення швидкості шляхом паралельного запису розбитою на блоки інформації. Може складатися з двох і більше дисків, відповідно швидкість підвищується кратно кількості дисків. Разом з цим підвищується ризик втрати всіх даних в разі поломки хоча б одного диска.

RAID 1 - так званий «дзеркальний» масив з двох і більше дисків. Дані дублюються на кожен диск, завдяки чому в разі поломки одного з них завжди залишається хоча б одна повна резервна копія. Чим більше дисків, тим надійніше зберігання. Втім, навіть двох дисків вже досить, щоб мінімізувати ризик втрати даних.

RAID 2, 3, 4 і 5 - часткове резервування даних на основі декількох відрізняються алгоритмів роботи. Наприклад, два диска доступні для запису даних, а третій зберігає резервну копію найсвіжіших файлів.

RAID 10 і RAID 01 - швидкий масив з дзеркальних масивів і навпаки дзеркальний масив з швидких масивів.

Найкраще створювати RAID-масив із спеціалізованих жорстких дисків, розроблених для NAS-сховищ. Вони тихі, досить-таки швидкі, розраховані на цілодобову роботу і мають продовжену гарантію. У цій статті ми будемо створювати RAID на прикладі двох саме таких 4-терабайтних HDD Seagate IronWolf. Перш ніж перейти від теорії до практики, розповімо коротенько про IronWolf.

Seagate ST4000VN008

Seagate IronWolf - серія жорстких дисків де-юре для NAS-сховищ. Але де-факто відмінно підходить на роль другого тихого і місткого диска, що доповнює швидкий, але невеликий SSD.Існує тільки в декстопном 3.5-дюймовому форм-факторі.

При низькій швидкості обертання 5900 об / хв, 4-терабайтний IronWolf, завдяки високій щільності магнітних пластин (в народі званих «млинцями»), демонструє швидкість послідовного читання і запису 180 МБ / с. А це вже рівень 1 або 2-терабайтних дисків на 7200 об / хв, які гучніше і гаряче, через що гірше підходять для цілодобової роботи і довгострокового зберігання важливих даних.

Обсяг ОЗУ-кеша 4-ТБ версії IronWolf дорівнює 64 МБ. Використовується він для прискореної обробки дрібних файлів (хоча 64 МБ - це не такі вже й дрібні файли, наприклад типова MP3-пісня важить до 10 МБ). Найбільший же буфер серед дисків Seagate у моделі Seagate ST2000DX002 . - цілих 8 ГБ SSD-кеша, причому на основі зносостійкої MLC-пам'яті (два біта на клітинку).

У підсумку, Seagate IronWolf - тихий і при цьому на подив швидкий жорсткий диск, який підходить практично для будь-яких завдань (NAS-сервер, другий диск робочого або ігрового ПК), крім хіба що установки операційної системи (для цієї мети краще вибрати Barracuda або FireCuda ). Обсяг IronWolf може варіювати від 1 до 14 ТБ, гарантія ж - строго 3 роки. Також існує підсерія Seagate ST4000NE0025.

Приступаємо до практики

Створити RAID можна як програмно (засобами операційної системи), так і апаратно (за допомогою драйверів чіпсета материнський плати). Перший варіант простіше і швидше в налаштуванні, але тільки другий дозволяє встановити на масив операційну систему.

Почнемо з програмного RAID в середовищі Windows 10. Для нього навіть не обов'язкова материнка з підтримуючим RAID чіпсетом. Досить з меню «Пуск» запустити конфигурационное додаток "Керування дисками". Потім натисніть праву кнопку миші на одному з дисків, з яких буде створюватися масив, і виберіть «Створити чергується тому» (що має на увазі швидкий RAID 0) або «Створити дзеркальний том» (надійний RAID 1). Якщо дані пункти меню не активні, то застосуєте дію «Перетворити в GPT-диск» до кожного з накопичувачів (обов'язково для HDD об'ємом більше 2 ТБ).

Потім додаток "Керування дисками" попросить вибрати інші диски, які будуть входити до складу RAID, після чого автоматично створить масив, який відразу ж буде готовий до роботи.

Виміряти приріст швидкості до і після створення RAID 0 можна, наприклад, за допомогою програми Crystal Disk Mark. Дворазового підвищення швидкодії в разі програмного масиву, на жаль, не буде - надбавка складе близько 60 - 80 відсотків.

Отримати 100-процентну надбавку швидкості, а також встановити операційну систему на масив, можна лише за допомогою апаратної версії RAID. Крім того, тільки так можна створити масиви RAID 2, 3, 4 і 5. Підтримують цю технологію материнки на всіх більш-менш сучасних чіпсетах AMD, а також старших чіпсетах Intel (Z-серія).

Для початку потрібно в меню BIOS (викликається при включенні ПК натисканням клавіші Delete) змінити режим роботи SATA-контролера з AHCI або Native / Legacy на RAID, і натиснути F10, щоб зберегти зміни. Тепер при включенні ПК насамперед буде кілька секунд пропонуватися зайти в налаштування RAID-контролера після натискання Ctrl + R (комбінація клавіш може відрізнятися, але вона буде обов'язково вказана).

У меню необхідно спершу видалити існуючі розділи на дисках, і тільки потім з повністю порожніх створити бажаний тип RAID. Тепер на апаратний масив можна встановити операційну систему. У разі Windows, потрібно спершу записати на установчу USB-флешку крім способу ОС ще і драйвера RAID-контролера для вашого чіпсета (доступні на офіційному сайті виробника материнської плати).

Висновки

Створити RAID-масив складно в теорії, але відносно легко на практиці. Сподіваємося наша стаття-інструкція допоможе вам у цьому. Само собою зрозуміло, технологія RAID корисна порівняно вузькому колу користувачів ПК. Гідно оцінять її перш за все професійні фотографи та відеомонтажери, яким потрібно зберегти в цілісність терабайти робочих матеріалів (дзеркальний RAID 1). Тоді як швидкий RAID 0 сподобається завзятим геймерам і комп'ютерним ентузіастам, які хочуть вичавити зі свого ПК максимум продуктивності (подвоїти швидкість HDD - це дійсно круто).