Уже не раз говорилося, що материнська плата на кшталт фундаменту будинку. Начебто нічого складного, але варто помилитися з якоюсь дрібницею або заощадити не на тому, і через час ці дрібниці можуть вийти боком. Адже на відміну від жорсткого диска або відеокарти, які можна поміняти в будь-який момент, материнська плата пов'язує всі компоненти воєдино. Щоб обійти можливі проблеми вибору в цьому матеріалі ми вибрали п'ять недорогих, але якісних материнських плат формату micro-ATX, які складуть надійну пару з процесорами останньої лінійки Coffee Lake від Intel.

Asus PRIME H310M-K

Asus PRIME H310M-K позиціонується виробником як бюджетний продукт, призначений для створення ефективних домашніх і офісних конфігурацій з будь-якими процесорами на базі мікроархітектури Coffee Lake.

З появою цієї лінійки процесорів компанія Intel оновила і лінійку чіпсетів 1 151 для материнських карт, щоб йти в ногу з часом. Втім, ходьба ця виявилася досить обмеженою і особливо нікуди не завела бюджетний сегмент. Наприклад, новий чіп H310 все також позбавлений підтримки USB 3.1 Gen 2 і можливості створювати RAID-масиви. З іншого боку ми зараз говоримо про бюджетну материнську плату, розрахованої в першу чергу на тривалу і надійну роботу в офісі, де подібні обмеження багато хто навіть не помітять.

А тепер за традицією хвилинка похвали Asus. У компанії чітко розуміли, що і для кого вони роблять. Щоб знизити ціну з материнської плати прибрали зайві SATA роз'єми (їх всього 4), обмежили кількість USB портів до 4 штук, прибрали порт M.2 для швидких SSD дисків, HDMI-вихід і зробили всього 2 слота для пам'яті DDR4.

Замість цього плату оснастили колодкою LPC для швидкого визначення несправності, системою ASUS Self-recovering BIOS, назва якої говорить сама за себе, після чого прогнали через додаткові тести перевірки надійності (кажуть про 8 тисяч годин тестів), щоб PRIME H310M-K була максимально сумісна з різними комплектуючими і відповідала сучасним сертифікат якості. Пожурити можна хіба що відсутність радіатора на елементах підсистеми живлення, але якщо не возитися з розгоном, то це не особливо критично.

Gigabyte H310M S2V rev. 1.0

Плата Gigabyte H310M S2V - це з одного боку дитя економії, розраховане на невибагливого покупця. З іншого вона відповідає принципам Ultra Durable (високоякісні аудіоконденсатори, Антишумові екран, покращений стеклотекстолит і т. Д.), Що обіцяє надійну і довговічну роботу.

В цілому H310M S2V виглядає типовим представником клубу «встановив і забув». Плата оснащена мінімальним набором інтерфейсів, включаючи 2 слота для оперативної пам'яті DDR4 (максимальний об'єм 32 ГБ), цифровий (DVI-D) і аналоговий (D-Sub) відеовиходи, 6 портів USB, 4 роз'єми SATA і по одному PCI-E 16x і PCI-E 1x для підключення відеокарт, аудіокарт і т.д. Ні USB C, ні HDMI, ні M.2 сюди не додавали, щоб не збільшувати ціну. Благо, що для простої, але сучасної робочої машини все це входить в категорію приємних бонусів, ніж речей, без яких життя стає тягарем.

З незвичайного можна виділити хіба що підтримку «розумної» технології SmartFan, яка відстежує температуру різних частин материнської плати і координує роботу кольорів. У теорії це дозволяє продовжити життя плати (виняток ризику перегріву) і знизити рівень шуму системи охолодження.

Інше питання, що ця функція дісталася H310M S2V від більш дорогих материнських плат компанії (для ентузіастів) і є сумніви в тому, що вона дійсно стане в нагоді при роботі в офісі або використанні в домашньому мультимедійному комп'ютері. Але раз дають, чого скаржитися, вірно?

ASRock B360M-HDV

Періодично у ASRock підсумкові продукти виходять як бог на душу покладе. Один модельний ряд може вийде понад-вдалим без будь-яких косяків, а буквально інша ж «мати» з спорідненої лінійці буде помітно глючить і псувати життя користувачу. Саме тому багато ентузіастів і професіоналів досить скептично ставляться до бренду.

У випадку з B360M-HDV ми маємо перший сценарій: плата вийшла досить функціональної, недорогий і, наскільки це можна судити, стабільною. По крайней мере, ні на власному досвіді, ні за відгуками на форумах приводів штовхнути її не знаходилося. Зустрічаються, хіба що рідкісні скарги на некоректну роботу інтегрованих в процесор відеочіпів, але вона як правило вирішується банальної перевстановлення відеодрайверів під Win 10.

У плані функціональності B360M-HDV виглядає досить міцною материнською платою без будь-яких серйозних обмежень. Для встановлення оперативної пам'яті стандарту DDR4 доступна пара стандартних слотів. Дискова підсистема включає в себе інтерфейс M.2 і шість портів SATA. Для установки відеокарти є один слот PCI-E 16x з посиленою конструкцією. Ще два PCI-E 1x призначені для інших карт розширення. Є і HDMI вихід, який в сегменті материнок до $ 100 зустрічається через раз. А то і рідше. Плюс до всього є підтримка USB 3.1 gen2.

MSI B360M Pro-VD

MSI B360M Pro-VD - недорога, але якісна материнська плата на наборі логіки B360, яка відноситься до середнього рівня. З особливостей плати варто виділити посилені слоти PCI-E для захисту відеокарти від електромагнітних завад і фізичних ушкоджень, оптимізовану розведення модулів пам'яті для більш надійного розгону пам'яті, утиліту для автоматичної оптимізації системи охолодження і порт M.2 з підтримкою ультрашвидких NVMe накопичувачів. Для повного щастя хотілося б чотири слота під ОЗУ замість двох.

З оглядкою на ціну в $ 70 плата MSI B360M Pro-VD виглядає цікавим варіантом для комп'ютера початкового і середнього рівня. На неї вкрай рідко скаржаться на профільних форумах, у неї досить широкий функціональний набір і немає якихось очевидно слабких місць. Бракує хіба що HDMI-виходу, замість якого є цифровий DVI-D і ольдскульний аналоговий VGA. З урахуванням того, що MSI позиціонує дану плату, як рішення для домашнього мультимедійного центру, це трохи дивує.

Наостанок хотілося б зазначити набір утиліт, який йде в комплекті з платою. Як правило, цим добром напихають майже будь-яку материнку, проте комплект від MSI виглядає одним з найбільш продуманих і корисних. Отже, тут можна знайти повноцінний командний центр для розгону системи, управління дисками або контролем системи охолодження, утиліти для прискорення завантаження системи та оптимізації зв'язки накопичувачів (корисно, коли в компі встановлений гібридний масив з HDD і SSD). Плюс до всього у MSI вийшло зробити одну з найбільш зрозумілих і доброзичливих оболонок BIOS на ринку.

Gigabyte Z370M D3H rev. 1.0

У сегменті материнських плат по $ 100 рідко зустрінеш щось цікаве. Зазвичай це найпростіші робочі конячки з ідентичним функціоналом і без домагань на польоти до зірок. Тим цікавіше виглядає модель Gigabyte Z370M D3H, яка побудована на базі топової логіки Intel Z370, яка зазвичай використовується в продуктах для геймерів і ентузіастів.

Z370M D3H може похвалитися 7-фазною підсистемою живлення CPU з великими алюмінієвими радіаторами і повноцінним функціоналом для розгону. Природно, в розумних межах - для роботи на максимальній напрузі з восьмиядерними чіпами ця плата навряд чи потрібний кандидат. Втім, в Gigabyte і не намагаються нікого обдурити, позиціонуючи цю плату саме як рішення для среднеуровневих робочих станцій і ігрових комп'ютерів.

У плані компонування Gigabyte Z370M D3H куди ближче до ігрових плат, ніж скромним зібратися по бюджетному сегменту. Плата оснащена 4 слотами для оперативної пам'яті (максимальний обсяг 64 ГБ), 2 слотами PCI-E 16x для підключення пари відеокарт, парою роз'ємів M.2 для установки високошвидкісних SSD накопичувачів, відеороз'єми DVI-D і HDMI, а також пачкою USB включаючи USB C. У спадщину від ігрових плат Z370M D3H також отримав розширені можливості для підключення і управління RGB стрічкою при підсвічуванні корпусу.

Як і всі плати від Gigabyte останніх поколінь, в Z370M D3H використовується поліпшений текстоліт, високотемпературні полімерні конденсатори та інші поліпшення електроніки, відповідні концепції Ultra Durable. В цілому, це на рідкість вдала материнська плата без якихось дрібних недоглядів начебто незручною компонування роз'ємів SATA або косяків в BIOS. Чи не спроста в кожному другому огляді вона отримує не просто високу оцінку, але і наполегливу рекомендацію до покупки.