Ось уже кілька років 2.5-дюймові SSD ніяк НЕ розвиваються, їх швидкісні характеристики наглухо вперлися в стелю пропускної здатності інтерфейсу SATA3: в теорії 600, але на практиці не хворій 560 МБ / с. При цьому продуктивність процесорів і відеокарт з кожним роком додає, а значить 2.5 "SATA SSD стають вузьким« пляшковим горлечком »всього комп'ютера. Благо, новий високошвидкісний і при цьому компактний формат дискових накопичувачів вже готовий, а останнім часом ще й почав коштувати помірних грошей . Йдеться про М.2 PCIe, він же NVMe, в ключові переваги і дрібних недоліках якого (ніщо НЕ ідеально), ми детально розповімо в цій статті.

Чи не все M.2 однакові

Почати варто, мабуть, з того, що M.2 - це загальна назва відразу декількох видів компактних твердотільних накопичувачів. Відрізняються ж вони Не тільки розмірами (4, 6 або 8 см), але і інтерфейсом (SATA або PCIe). Найдешевші M.2 SATA, наприклад Transcend TS120GMTS820 ., Нічим не відрізняються за швидкістю від класичних 2.5-дюймових SSD. Зате компактні розміри дозволяють встановлювати їх в ультрабуки і неттопи.

Швидкі ж накопичувачі M.2 NVMe працюють по шині PCIe, причому з різною пропускною здатністю. Раніше використовувалася шина PCIe 2.0, тоді як зараз - 3.0 з кількістю ліній x2 або x4. Простіші моделі (PCIe Gen3 х2) в теорії обмежені швидкістю 1600 Мб / с, але на практиці оснащуються ще повільнішою флеш-пам'яттю (900 - 1200 Мб / с).

Флагманські SSD завдяки шині х4 здатні розвивати швидкість до 3200 МБ / с, але цінник у них прямо-таки «космічний». Оптимальними ж, на нашу думку, є середньоцінові моделі з шиною х4, швидкість яких, звичайно, а не Флагманська (1700 - 2000 МБ / с), але все одно відчутно вище, ніж у х2-моделей. Прикладом цієї самої «золотої середини» є Transcend TS128GMTE110S

Transcend SSD 110S TS512GMTE110S

Більшість недорогих твердотільних накопичувачів компактного форм-фактора М.2 NVMe працюють по шині PCI-E 3.0 x2, яка забезпечує теоретичну пропускну здатність до 1600 МБ / с, а на практиці набагато менше. Але Transcend MTE110S ламає усталені стереотипи і пропонує за Схожі гроші широку шину х4. Вийшов хай не рекордний швидкий (з урахуванням помірної ціни очікувати цього було б нерозумно) М.2 SSD, але нарешті пробив той самий стелю швидкості.

На вибір доступно дві версії Transcend MTE110S: об'ємом 256 і 512 ГБ. У молодшій 256-гигов версії, а саме її ми вважаємо оптимальною по співвідношенню ціни, місткий і швидкості, показники послідовного читання і запису складають 1800 і 800 МБ / с відповідно. Старша ж 512-гигов модифікація ще більше вражає 1800 і 1500 МБ / с - її ми радимо завзятим комп'ютерним ентузіаст, бажаючим вичавити зі свого ПК максимум продуктивності.

Будується Transcend MTE110S на базі двоядерного контролера Silicon Motion SM2263XT і тривимірної 64-шарової флеш пам'яті TLC. Власного ОЗУ-кеша накопичувач не має, тому кілька сотень мегабайт позичає з загальносистемної оперативної пам'яті (технологія Host Memory Buffer). І це, до речі, навіть краще, адже вбудований кеш в SSD як правило DDR3, а оперативна в ПК - швидша DDR4.

Традиційно для TLC-пам'яті реалізований механізм розумного SLC-кешування: до заповнення диска на дві третини, швидкість запису буде високою, після чого знизиться у декілька разів. А моделі M.2 MLC зі стабільно високою швидкістю запису стоять якихось космічних грошей. У разом, Transcend MTE110S - вдало зайняли нішу на ринку М.2 NVMe SSD, які варто лише трішки дорожче найпростіших моделей, але пропонує швидкісні показники близькі, скоріше, до флагманів. П'ятирічна гарантія додається.

Конфігурація тестового стенда

процесор AMD 2200G BOX ;

кулер Enermax ETS-T40F-RF;

відеокарта - вбудована Vega 3

материнська плата Biostar X370GT7 Ver. 5.x;

оперативна пам'ять Transcend JM2400HLB-8G .;

твердотільний накопичувач Transcend MTE110S 512GB

жорсткий диск Seagate ST2000DM008 ;

блок живлення Sea Sonic SSR-650PX .;

корпус NZXT H500.

Тестування швидкості

Вимірювання показників 512-гигов версії Transcend MTE110S, як і будь-якого іншого тестованого SSD, проводилися за допомогою додатків CrystalDiskMark і HD Tune Pro. Найважливішими показниками швидкодії твердотільного накопичувача є:

швидкість послідовного читання і запису - демонструє, як диск справляється з великими файлами (перший рядок на першому скріншоті CDM), і трапляються у нього просадки швидкості після певного обсягу записи (властиво для флеш-пам'яті TLC і QLC, скріншот HDTP)

швидкість читання і запису 4K-блоків - показує, наскільки швидко диск обробляє дрібні файли (останній рядок на першому скріншоті CDM).

IOPS - швидкість вхідних і вихідних запитів, обернено пропорційно затримки (третя і четверта рядок на другому скріншоті CDM).

І так, швидкість послідовного читання Transcend MTE110S в CDM склала майже 1700 МБ / с, а послідовного запису - майже 1450 МБ / с. Це трохи нижче заявленого виробником рівня (ймовірно, причина в не швидкому M.2-слоті нашого екземпляра материнської плати), але все одно вище теоретичного максимуму PCIe Gen3 x2. Показник IOPS ще більш вражаючий - 240 тисяч, що в три - п'ять разів перевершує показники звичайних 2.5 "SSD.

У свою чергу бенчмарк HD Tune Pro дозволив проаналізувати принцип роботи віртуального SLC-кешування контролера SMI SM2263XT. На відміну від рішень Phison і Marvell, які строго обмежують розмір кеша (наприклад 8 ГБ), у SMI обсяг кеша дорівнює третині від вільного місця на диску. Завдяки цьому, на початку порожній 512-гіговий SSD вдалося записати без просадок швидкості приблизно 150 ГБ даних. Але навіть після первинного падіння швидкості диск все одно примудрявся через короткі проміжки часу (видно по графіку HD Tune Pro) частково відновлювати високу швидкість. Вражає, чи не так?

У разі високошвидкісних NVMe SSD варто враховувати ще й можливий перегрів контролера і подальше падіння швидкості вже з його вини (а не TLC-пам'яті). Але за Transcend MTE110S подібного помічено Не було: у відкритому стенді диск НЕ нагрівався вище 53 ° C навіть без охолоджувального радіатора материнської плати. Аварійний ж скидання швидкості по друге SSD зазвичай відбувається після 75 - 80 ° C.

Гарантійний ресурс перезапису в 512-гигов Transcend MTE110S дорівнює 150 ТВ. Це означає що в течение п'яти років можна щодня записувати в середньому 80 ГБ даних - цифра практично недосяжна. Та й по вичерпання цього ліміту диск зовсім не перестане працювати, а лише може почати (та й це не обов'язково відразу) повільно «худнути» в обсязі, по черзі блокуйте Найбільш зношені елементи пам'яті. Дізнатися залишковий ліміт перезапису можна у фірмовому додатку Transcend SSD Scope.

Висновки

Так чи варто доплатити за високошвидкісний М.2 NVMe SSD, на кшталт Transcend MTE110S, замість звичайного 2.5 "SATA? В переважаючим більшості випадків - так. Для складання топового ігрового ПК сумарними бюджетом $ 1000. + і запасом продуктивності на кілька років вперед - must have. для апгрейда геймерского ноутбука або ультрабука, якщо він буде вживатися Не тільки для веб-серфінгу, але і для професійних програм (Photoshop, Vegas, 3ds Max) - теж зайвим чи не буде.

Звичайно, за ціну NVMe диска з пам'яттю TLC (не менше 3 тисяч циклів перезапису) можна придбати повільний, зате зносостійкі SATA MLC (10 тисяч циклів). Але важливо це тільки для дуже обмеженого кола завдань, зокрема веб-серверів і систем відеоспостереження, перезаписувати десятки або навіть сотні гігабайт даних день. Тоді як для домашнього або професійного використання значно швидший, хоч і трохи менш витривалий диск M.2 NVMe TLC підходить краще. Звичайно, існують і ультрашвидкісна MLC SSD, але ціна у них відповідне Ультрависока.