Більшість сучасних відеокарт злегка розганяються прямо на заводі, а окремі моделі, наприклад продукція Inno3D і Zotac - досить-таки сильно. Але ще більше прихованої продуктивності можна «вичавити» з графічного прискорювача власноруч. Оверклокінг допоможе підвищити частоту кадрів в іграх відсотків на 10 - 20, але, можливо, цього якраз вистачить, щоб досягти комфортних 30 або 60 FPS, і тим самим дозволить почекати з дорогим апгрейдом. Спробувати однозначно варто!

Підготовка до розгону

В теорії розгін відеокарти нагадує цю ж процедуру з центральним процесором: необхідно знайти оптимальний баланс між частотою процесорних ядер (графічного ядра), оперативної пам'яті (відеопам'яті) і напругою живлення (лімітом енергоспоживання). На практиці ж, на відміну від розгону процесора, який проводиться через меню BIOS материнської плати, оверклокинг відеокарти здійснюється за допомогою Windows-додатків.

Майже у всіх великих відеокарточних вендорів є свої фірмові утиліти для оверклокінгу: ASUS GPU Tweak II, Palit ThunderMaster, Sapphire TriXX та ін. Найпопулярнішими завдяки своїй універсальності (підтримують розгін своїх і чужих моделей) є платна EVGA Precision (продається в Steam) і безкоштовна MSI Afterburner. Саме на прикладі другий ми будемо давати поради по розгону.

Крім оверклокерской утиліти потрібно «прогревочном» додаток, навантажує відеокарту під зав'язку. Це може бути MSI Kombustor, AIDA64, FurMark, Unigine Valley або будь-яка сучасна вимоглива гра, бажано з вбудованим бенчмарком. Перевага ігрового бенчмарка в тому, що він раз по раз повторює одну й ту ж сцену, що дозволяє з високою точністю виміряти частоту кадрів до і після розгону. В іграх же без бенчмарка двічі повторити одні й ті ж дії практично неможливо.

Загальні принципи

При першому запуску MSI Afterburner необхідно зняти прапорець навпроти пункту «Startup», щоб програма не запускаються автоматично після завантаження операційної системи. Це дозволить у разі невдалого розгону і зависання ПК просто перезавантажити систему і повернути настройки відеокарти до стандартних значень.

 

Початківцям оверклокерам рекомендується проводити розгін виключно в безпечному режимі - без підвищення напруги графічного чіпа. За замовчуванням зміна вольтажу в Afterburner відключено. Якщо ж все-таки зважилися поекспериментувати з вольтажем, в меню «Налаштування - Основні» активуйте параметр «Розблокувати управління напругою» і перезапустіть Afterburner.

Управління максимальною потужністю харчування (повзунок «Power Limit») і максимально допустимою температурою ( «Temp. Limit») у більшості сучасних відеокарт в Afterburner заблоковано. Задіяти його можна або в фірмових конфігураційних додатках від виробника графічного чіпа (про це мова піде нижче), або шляхом перепрошивки на неофіційну версію BIOS.

Основні питання, що цікавлять нас повзунки в Afterburner - це «Core Clock» (частота графічного ядра) і «Memory Clock» (частота відеопам'яті). Їх-то і будемо підвищувати. Дізнатися приблизний розгінний потенціал вашої моделі відеокарти можна з текстових оглядів на спеціалізованих хардверних сайтах або відеоогляди на YouTube.

Також варто враховувати, що оверклокинг - це завжди лотерея: одна і та ж модель відеокарти в залежності від успішності конкретного екземпляра (коефіцієнт витоків струму ASIC) може розганятися краще або гірше. Найчастіше оглядачі отримують тестові зразки безпосередньо від виробників. Для тестів, природно, відбираються екземпляри кращої якості, тоді як в роздрібний продаж йде все підряд. Відповідно, частоту розгону ядра і пам'яті краще встановити трохи нижче, ніж та, що заявлена ​​оглядачем.

У Afterburner вказана реальна реальна частота пам'яті (наприклад, для GeForce GTX 1050 Ti - це 1750 МГц), тоді як в характеристиках відеокарти і в оглядах - ефективна частота, яка вчетверо вище (7000 МГц). Відповідно, якщо хочете отримати розгін пам'яті на 400 МГц, як в огляді, то в Afterburner потрібно додати лише 100 МГц.

Виставивши частоту розгону, натисніть кнопку «Застосувати». Якщо ж помилилися, натисніть «Скидання». Тепер необхідно протестувати ефективність і, головне, стабільність розгону. Зробити це можна за допомогою вищезазначених «прогревочних» утиліт або ігор. Рекомендується не перевищувати температуру 85 ° C (відображається на графіках внизу вікна Afterburner). У разі перевищення норми або додайте обертів вентиляторів відеокарти (повзунок «Fan Speed»), або трохи знизьте частоту розгону, щоб ПК і далі залишався тихим.

Особливості AMD Radeon

В середньому відеокарти Radeon енергопрожорлівее і гаряче, ніж GeForce того ж року випуску. Тому для них властиво суворе обмеження максимальної потужності. Часом, доходить до смішного: деякі моделі Radeon RX 480, наприклад HIS, за замовчуванням працюють на частоті нижче заявленої. А все тому, що виробником встановлений занадто жорсткий ліміт потужності.

Зняти обмеження можна за допомогою програми Crimson (стара назва Catalyst), яке входить до складу пакету графічних драйверів AMD. За настройку моделей Radeon серії 400, 500 і Vega відповідає функція WattMan, а за Radeon 7000, 200 і 300 - функція OverDrive. В результаті підвищується максимально допустима частота розгону і рівень нагріву відеокарти. Тому за температурою варто спостерігати ще більш уважно

Особливості NVIDIA GeForce

У відеокарт GeForce 600, 700, 900 і 1000-серії крім номінальної частоти ядра є ще і частота автоматичного розгону Boost. Простіше кажучи, якщо температура і споживана потужність знаходяться в межах норми, відеокарта розганяє сама себе.

Особливо сильний авторозгін у новітній 1000-серії NVIDIA - на 300 - 500 МГц. Це частково нівелює користь від ручного розгону: підвищуємо номінальне значення, але реальна частота все одно не може перевищити позначку Boost. Особливо безперспективний розгін відеокарт без додаткового коннектора харчування: GT 1030, GTX 1050 і 1050 Ti.

У моделей GeForce 600, 700 і 900-серії авторозгін слабкіше, а ліміти по температурі і енергоспоживанню менш суворі. Тому розганяти ці відеокарти, на відміну від 1000-серії, має сенс.

Прощальне напуття

Щоб уникнути можливого в процесі експериментів з розгоном перегріву і подальшої поломки відеокарти, необхідно посилити вентиляцію всередині ПК. Для цього можна або підвищити обороти корпусних вентиляторів, або тимчасово зняти бічну стінку корпусу. Після того як баланс між підвищеною частотою і терпимим нагріванням буде знайдений, стінку можна буде повернути на місце. Також, якщо вашу відеокарту більше трьох років (тобто гарантійний термін вже вийшов), рекомендується замінити термопасту. А якщо більше п'яти років, то ще й термопрокладки (наприклад на Arctic Thermal Pad).