Ще кілька років тому високочастотна оперативна пам'ять давала слабкий приріст продуктивності в робочих додатках і, тим більше, комп'ютерних іграх. Але з виходом процесорів AMD Ryzen, а також шести і восьмиядерних Intel Core, ситуація кардинально змінилася. Тепер висока пропускна здатність і низька затримка пам'яті є одними з найважливіших характеристик ПК. Домогтися цього можна двома протилежними способами: спробувати вручну розігнати дешеву низкочастотную оперативку (це завжди лотерея) або ж відразу придбати добірну високочастотну і розігнати її ще сильніше.

Наскільки важлива висока частота пам'яті?

Для дешевих процесорів Celeron і Pentium відносно дорога високочастотна пам'ять не тільки недоречна за ціною, але й марна по продуктивності. Вбудований в проц Intel контролер пам'яті порівняно невибагливий і забезпечує низьку латентність (затримки). Як результат, для двоядерних Celeron і Pentium предостатньо навіть низькочастотної оперативки (ОЗУ) - якщо не 2133, то 2400 МГц вже точно.

Інша справа - старші процесори Intel (в меншій мірі Core i3, i5, в більшій - i7, i9) і все AMD Ryzen. Чим більше ядер, тим більша пропускна здатність пам'яті (ПСП) потрібно. Контролер пам'яті Проців AMD менш досконалий, ніж у Intel, тому сильніше залежний від високої частоти. Самими ж чутливими до частоти ОЗУ є APU AMD: моделі Ryzen 3 2200G, Ryzen 5 2400G і Athlon 200GE. У їхньому випадку шина пам'яті ділиться не тільки між процесорними ядрами, але і потужною інтегрованою графікою Vega.

Установка парного кількості модулів ОЗУ (два або чотири) активує двоканальний режим роботи, що дає більший приріст ПСП, ніж висока частота в одноканале. Тому якщо бюджет обмежений, то розумніше придбати дві низькочастотні планки пам'яті половинного об'єму, ніж одну високочастотну. До того ж, готові набори пам'яті з двох або чотирьох модулів зроблені з однакових чіпів пам'яті (виробник, техпроцес, коефіцієнт витоків струму), завдяки чому як правило краще розганяються, ніж планки, куплені окремо в різний час.

GOODRAM Iridium X DDR4 IR-X3000D464L16S / 16GDC

IRDM X - старша серія «геймерской» оперативної пам'яті польського бренду Goodram (компанія Wilk Elektronik), що включає як окремі модулі об'ємом 4, 8 і 16 ГБ, так і набори з двох планок з частотою від 2666 до 3200 МГц. Планки з базовими частоті 2133 і 2400 МГц винесені в молодшу серію IRDM без суфікса «Х», але з тим же дизайном.

«Геймерських» нині називають пам'ять, яку раніше називали «оверклокерской» - з високим частотним потенціалом (і як результат, високою продуктивністю, в тому числі в іграх) і металевими радіаторами, які виконують як охолоджувальну, скільки декоративну функцію. Просто епітет «геймерская» зараз більш впізнаваний, ніж «оверклокерская».

Радіатори IRDM X завбачливо зроблені товстостінними (це вам не алюмінієва фольга, як у найдешевших планок ОЗУ), але низкопрофильними, щоб не заважати встановленню масивних баштових процесорних кулерів. На вибір доступно п'ять варіантів забарвлення: чорний, червоний, синій, білий і «рябий» (поєднання білого, сірого і червоного а-ля зимовий камуфляж). Саме останній варіант виглядає найбільш оригінальним. Світлодіодного підсвічування, о диво, немає і це прямо-таки знахідка на тлі повсюдного засилля RGB.

Пожурити IRDM X можна хіба що за однакові стандартні тайминги для всіх частот. Якщо затримки 16-18-18-18-36 для частоти 3200 МГц є відмінним показником, то для 2666 МГц явно забагато. Втім, цей невеликий недолік легко вирішити, знизивши тайминги вручну. В іншому ж, Goodram IRDM X - добротна, гарантовано високочастотна оперативка з елегантними дизайном, за яку просять не набагато більше грошей, ніж за найпростішу безрадіаторную пам'ять.

Інструкція по розгону

На відміну від розгону процесора, де потрібно всього лише знайти баланс між частотою і напругою живлення, процес оверклокінгу пам'яті трохи складніше, адже належить знайти точку еквілібріуму вже між трьома параметрами: частотою, напругою і таймингами. Цих самих таймингов, до слова, цілих п'ять штук, і це не рахуючи ще більше десятка субтаймінгов, які, втім, зазвичай не чіпають, залишаючи стандартними.

Розповідати і показувати процес розгону будемо на прикладі набору з двох 8-гигов модулів пам'яті Goodram IRDM X із заявленою частотою 3000 МГц, процесора AMD Ryzen 2200G і материнської плати Biostar B450MH. Проц і материнка заздалегідь перевірені на підтримку розгону ОЗУ як мінімум до 3466 МГц.

І так, щоб приступити до розгону оперативки потрібно перезавантажити ПК і натиснути клавішу Delete, після чого ви потрапите в меню BIOS. Оверклокерська функціональність доступна на материнках на чіпсетах AMD B350, B450 і вище, а також Intel Z270, Z370 і Z390. На молодших чіпсетах розганяти ні пам'ять, ні процесор, ні інтегровану графіку, на жаль, не можна.

Способів розгону ОЗУ існує три: автоматичний розгін шляхом активації вшитого в пам'ять профілю налаштувань XMP; ручне підвищення частоти, нехай і з вимушеним підвищенням затримок; і ручне зниження таймінгів при незмінній частоті. Найпростішим, само собою, є перший спосіб - авторозгін. Саме тому має сенс купити свідомо високочастотну пам'ять, як Goodram IRDM X 3000 МГц, і заощадити час на ручний підбір параметрів. Втім, і тут можуть бути нюанси.

Справа в тому, що деякі материнські плати, як наприклад наша Biostar B450MH, не вміє виставляти проміжні частоти пам'яті. Так, вона підтримує 2400, 2666, 2933 і 3200 МГц, але не підтримує 2800 і 3000 (а у нашій пам'яті як раз така). З цієї причини скористатися XMP-профілем Goodram IRDM X не вдалося. Але як то кажуть, все що трапляється - на краще: шляхом ручного налаштування частоту пам'яті вдалося підвищити до 3200 МГц.

Для цього напруга живлення була збільшена з базових 1.2 до 1.35 В (напруга до 1.4 В для розгону пам'яті DDR4 вважається безпечним), а таймінги встановлені на значення 16-18-18-18-36. Простіше кажучи, ми заощадили доларів десять, перетворивши пам'ять 3000 в 3200 МГц. Теоретично, більш високочастотна з заводу пам'ять могла б розігнатися ще сильніше, скажімо, до 3466 МГц. Але з огляду на, що Goodram IRDM X, принаймні той її екземпляр, що потрапив до нас на тестування, заснована на чіпах Nanya A-die, розгін понад 3200 МГц бачиться малоймовірним. Частоти вище зазвичай беруть лише чіпи більш сучасних поколінь - Samsung B-die, Micron H-die або Hynix M-die.

Виміряти приріст пропускної здатності пам'яті до і після розгону можна за допомогою програми AIDA64 (доступна безкоштовна пробна версія), вибравши пункт меню «Сервіс - Тест кешу і пам'яті». Так, розгін з базових 2666 МГц до 3200 МГц підвищив швидкість читання, запису і копіювання ОЗУ з приблизно 35 до 45 ГБ / с, тобто на 28 відсотків. Латентність ж знизилася з 84 до 74 наносекунд, тобто на 13 відсотків. У тій же самій AIDA64 ( «Сервіс - Тест стабільності системи») можна і потрібно гарненько прогріти ПК після розгону, щоб переконається в його безпроблемність. Якщо тест видає помилку, або комп'ютер зависає або перезавантажується, спробуйте злегка (на 0,05 В) підвищити напругу або підняти тайминги.

А ось розгін шляхом зниження таймінгів (з 16-18-18-18-36 до 14-14-14-14-34) при незмінній частоті 2666 МГц особливого ефекту не дав: швидкість пам'яті зросла лише на 2 відсотки, а латентність знизилася на 6 відсотків. Але даний метод все одно має місце бути, адже далеко не всі материнські плати добре розганяють пам'ять, деякі особливо невдалі моделі не беруть частоту вище 2800 МГц.

Висновки

Як ви змогли переконатися, розгін оперативної пам'яті - не найпростіший процес (якщо звичайно пам'ять не з самого початку високою XMP-частотою), але приріст продуктивності від нього явно варто витраченого часу. Боятися не варто, нічого точно не зламається, адже сучасні комп'ютерні компоненти добре захищені від «кривизни» рук користувача і в разі надмірного втручання йдуть в короткочасну захист, після чого скидають налаштування на стандартні. Якщо у вас процесор AMD Ryzen або Intel Core і материнка з відповідним для оверклокінгу чіпсетом. то обов'язково спробуйте. Ну а власникам APU AMD з потужною вбудованою графікою розгін пам'яті, як то кажуть, сам доктор прописав.