Блок живлення - одна з найважливіших складових комп'ютера. Можна сказати, що це "серце" системного блоку, без якого інші комплектуючі не працюватимуть. Правильний вибір блоку живлення - це не тільки гарантія, що всі комплектуючі комп'ютера будуть працювати без збоїв через відсутність або недостатнього живлення, але і тиха, стабільна робота самого системного блоку.

В рамках даної статті вивчимо, на що звертати увагу, щоб правильно підібрати блок живлення.Від того, наскільки грамотно енергія від блоку живлення надходить на комплектуючі комп'ютера, залежить в цілому їх стабільна і безперебійна робота. Як відомо, будь-який компонент, будь то жорсткий диск, відеокарта, материнська плата або інший, може вийти з ладу, якщо миттєво відключити його від живлення. Відповідно, блок живлення повинен працювати таким чином, щоб енергія подавалась на деталі системного блоку і не виникав несподіваний збій.

Спершу розберемося з завданню блоку живлення. Він повинен займається тим, що перетворює надходить від розетки змінний струм (напруга 220 Вольт) в три різних напруги постійного струму. Блок живлення повинен постійно підтримувати потрібну напругу на відеокарті, процесорі і інших компонентах, тоді як йому доводиться стикатися з двома проблемами: Запити від комплектуючих комп'ютера різняться, залежно від навантаження; Що поступає напруга мережі змінюється через недосконалість мережі.Відповідно, якщо блок живлення неякісний або підібраний неправильно, він не впорається з покладеними на нього завданнями, що призведе до подачі зайвого або недостатнього напруги на компоненти. У першому випадку можливо перегорання комплектуючих, а в другому випадку їх неправильна робота (аж до мимовільної перезавантаження комп'ютера). Зверніть увагу: При цьому хороший блок живлення повинен не тільки правильно працювати, а й бути тихим, щоб в цілому системний блок не сильно шумів при роботі.Як правильно вибрати блок живленняПерше, на що потрібно звертати увагу при покупці блоку живлення, це потужність. Якщо блок живлення недостатньо потужний для тих комплектуючих, які встановлені в системному блоці, комп'ютер зовсім не включиться. Зверніть увагу: Якщо мова йде про ігровому комп'ютері, краще купувати блок живлення, який буде по потужності трохи вище рекомендованої для всіх компонентів в сумі. Для розрахунку необхідної потужності блоку живлення можна використовувати різні сервіси, в які вводяться комплектуючі, після чого стає відомий результат, наскільки потужний компонент потрібно. Наведемо деякі усереднені значення для загального розуміння: Блок живлення потужністю до 300 Ватт. Такий використовується для "офісних" комп'ютерів, в яких встановлено процесор середнього класу і слабка відеокарта;

Блок живлення потужністю в 400 Ватт. На відміну від минулого варіанту, такий блок живлення може впоратися з процесором високого класу, але тільки якщо відеокарта не буде додатково його навантажувати.

Блок живлення потужністю в 550 Ватт. Стандартний блок живлення для комп'ютерів високого класу, які можуть використовуватися для ігор, створення відео, роботи з графікою і так далі. Такий блок живлення зможе живити потужний процесор і середню відеокарту;

Блок живлення потужністю в 800 Ватт. Такого блоку живлення в поточний момент вистачить для найпродуктивніших домашніх комп'ютерів. Подібний блок живлення впорається з потужний процесором і потужною відеокартою (або з декількома відеокартами). Визначившись з потужністю, рекомендуємо загострити увагу на маркування "80 Plus".

Всі сучасні блоки живлення проходять спеціальну сертифікацію за стандартом енергозбереження, про що і говорить дана маркування. Великі виробники проводять сертифікацію всіх своїх моделей блоків живлення за даним стандартом, і їм присвоюється рівень: бронзовий, срібний, золотий, платиновий або титановий. Чим краще якість компонентів в блоці живлення, тим вище рівень. Але навіть бронзові моделі краще, ніж ті, які зовсім не мають маркування "80 Plus". Наступний момент, на який потрібно звертати увагу при підборі блоку живлення, це система охолодження. Блоки з невеликою потужністю можуть оснащуватися тільки радіатором для охолодження. Відповідно, такі моделі дуже тихі. Більш потужні блоки живлення оснащуються вентилятором для охолодження, який більш ефективний, але видає шум при роботі. Найсучасніші варіанти використовують гібридну систему охолодження, тобто в повсякденних завданнях тепло розсіюється за рахунок радіатора, а при високих навантаженнях підключається вентилятор. Важливий момент у виборі блоку живлення - це підбір виробника пристрою. Можна виділити наступні фірми, які вже давно себе зарекомендували як якісні виробники блоків живлення:

Enermax;

Cooler Master;

Corsair;

be quietl;

Thermaltake Xilence.

Також при виборі блоку живлення звертайте увагу на те, які штекери потрібні конкретно у вашому випадку для живлення всіх комплектуючих.